هدف قرار دادن این کتاب: چگونه به حرف یک انسان به مدار زمین کم

فضانوردان ممکن است شکوه موفق spaceflights اما آنها هرگز حتی به خارج از زمین دریافت اگر نه برای مردمی که در کنترل ماموریت. در شاتل هوستون: زندگی من در مرکز صندلی ماموریت کنترل, Paul رنگ وضوح بازگو او 20 سال زندگی حرفه ای به عنوان ناسا پرواز مدیر که در آن او نظارت دو ده شاتل فضایی ماموریت بین سالهای 1993 تا بازنشستگی اش در سال 2013 است. خوانندگان فراهم شده بی سابقه برای اولین بار دست نگاه در عملکرد داخلی از مرکز فضایی جانسون و شاتل فضایی خود را به عنوان به خوبی به عنوان لرز و نا معلوم تلاش های مورد نیاز با خیال راحت به کاوش ستاره ها. در زیر گزیده ای رنگ توضیح می دهد که اصول اولیه مکانیک سیالات و نشان می دهد که چرا حتی گرفتن یک کشتی به ثبات مدار می تواند دلیلی برای جشن.

Shuttle, Houston Cover

Hachette کتاب

گزیده ای از شاتل هوستون: زندگی من در مرکز صندلی از کنترل ماموریت توسط Paul رنگ. کپی رایت © 2020. در دسترس از Hachette کتاب یک اثر از Hachette Book Group, Inc.


عبارت مکانیک سیالات—مانند هسته ای و فیزیک ذرات یا نظریه نسبیت—چیزی است که باعث می شود بسیاری از مردم چشم لعاب بیش از. فرد به طور متوسط فکر می کند که افراد مانند اینها بیش از حد پیچیده به درک. اما اگر شما نوار دور تمام محاسبات ریاضی و به سادگی سعی کنید به درک آنچه در جریان است آنها در واقع نه که سخت به درک. همانطور که برای مکانیک مداری آن است که فیزیک spaceflight—آن را توضیح می دهد که چگونه اشیاء حرکت نسبت به یکدیگر در فضا است. هنگامی که شما را در درک مکانیک چگونه سیارات و سفینه فضایی در تعامل با جاذبه آن را آسان برای ایجاد یک فضاپیما انجام آنچه شما می خواهید آن را به انجام.

اگر شما را به یک بازی بیس بال و پرتاب آن فورا از خود, از آن خواهد شد در نهایت ضربه زدن به خاک آن اجرا می شود از سرعت و سپس گرانش آن را می کشد به زمین است. اگر شما یک لیگ پارچ خود را پرتاب خواهد شد و احتمالا دورتر از معدن به دلیل آن را راه اندازی کردن دست خود را سریع تر. اما گرانش در نهایت آن چیز و توپ را به زمین است. در حال حاضر اجازه ساخت یک دستگاه برای پرتاب توپ سریع تر—آن را دورتر از دوره…اما توپ همیشه منحنی پایین و ضربه زدن به خاک. که منحنی توپ به شرح زیر است, است که شناخته شده به عنوان یک مسیر بالستیک. چون ثقل هر جسم پرتاب یا شلیک به هوا خواهد شد در نهایت به عقب کشیده به زمین است. با هر افزایش در سرعت توپ دورتر می رود. اگر ما تغییر توپ را به پرتابه و شروع به شلیک آن از یک تفنگ و سپس آن را دورتر هنوز هم.

نیروی دریایی اسلحه می تواند پرتابه آتش تا آنجا که آنها در طول افق قبل از سقوط به زمین (امیدوارم در اهداف خود). این عبارت بیش از افق کلیدی است برای درک مکانیک سیالات. شکل کروی زمین به این معنی است که به شما به عنوان سفر به صورت افقی روی سطح است که همیشه بطرف پایین. اگر شما می توانید با پرتاب یک شی به اندازه کافی سریع است که آن را رها کردن آن بالستیک مسیر برابر است با انحنای کره زمین, سپس آن را هرگز آمار سیاره—و voila— آن رفته به مدار!

در آن طول می کشد مقدار زیادی از سرعت برای رسیدن به آن نقطه که در آن هدف شما این است که نمی خواهید به آمار زمین در محله 25,000 فوت در ثانیه (که بیش از 17000 مایل در ساعت) اگر شما در حال صحبت کردن در مورد پرواز در منطقه شناخته شده به عنوان کم مدار زمین (LEO). اجازه دهید که در هر نقطه از حدود 100 مایل بالای سطح به حدود 400 مایل را و یا. که در آن شاتل فضایی انجام تمام کار خود را. اگر ما را به خیالی ما بیس بال و یا پرتابه و حفظ و بالا بردن سرعت و در نهایت آن را چنان سریع است که آن را هرگز سقوط به زمین است. سرعت که در آن رخ می دهد که شناخته شده است به سرعت فرار است. ما هرگز نگران فرار و سرعت شاتل—آیا این قابلیت برای رفتن به آن سریع است. بر خلاف فضاپیمای آپولو که در زمان مردان به ماه کل شاتل فضاپیما بود که همیشه در حال بازگشت به زمین است. آن را گرفته و حدود وزن خود را در سوخت به سوق دادن این مدارگرد به ماه. (من دریانورد به شکل که یک شب…)

بنابراین اولین عنصر مکانیک مداری نیست که سخت—ایجاد یک شی به اندازه کافی سریع حرکت نسبی به این سیاره و آن را هرگز آمار این سیاره است. آن را فقط به نگه داشتن رفتن در اطراف و در اطراف و در اطراف تا زمانی که البته چیزی آن را کند می کند به جایی که از آن آغاز می شود حذف و به سمت سطح. چه ممکن است آهسته آن را پایین ؟ خوب یکی از چیزهایی که ممکن است در حال اجرا را به باریکترین wisp از جو به طور گسترده ای فاصله مولکول های گاز که برای رسیدن به صدها کیلومتر در فضا. جو نیست فقط پایان به طور ناگهانی آن می شود به تدریج نازک تر و نازک تر به عنوان شما حرکت به دور از سطح این سیاره. را به طور کامل آن را فقط در نهایت محو در تراکم تا زمانی که دیگر هیچ اثر. فقط حدود 100 کیلومتری بالای سطح زمین به اندازه کافی وجود دارد مولکول های هوا است که اگر یک فضاپیما اجرا می شود به آنها مقدار بینهایت کوچک از انرژی از دست داده است و با هر برخورد. شما نمی توانید اندازه گیری انرژی از هر یک برخورد اما اگر شما اضافه کردن به اندازه کافی از آنها در نهایت شما می توانید کشف که شما از دست رفته برخی از سرعت. و این که سرعت از دست دادن اضافه می کند تا.

کندتر از شما بیشتر شما سقوط به زمین است. بنابراین اثر در حال اجرا به اتمسفر است که آن را میکشد شما را به پایین. اگر شما نمی اضافه کردن برخی از سرعت با یک موشک موتور رایت هر یک بار در در حالی که شما نمی خواهد ماندن در مدار. آن را نمی کشد بسیاری—فقط یک زن و شوهر از پا در هر ثانیه در هر روز—اما اگر شما نمی حساب برای آن ماموریت شما این است که قصد ندارم به گذشته بسیار طولانی است. ما با استفاده از این اثر به نفع ما البته آن را در چگونه ما را یک فضاپیما صفحه اصلی. اگر شما به سفینه فضایی خود را به طوری که زمانی که شما آتش موتور آن کاهش می یابد و به سادگی قابل توجهی پایین و سپس شما را رها پایین تر به فضای که در آن گاز ضخیم تر است که پس از آن شما را کند می کند و حتی بیشتر—در نهایت به نقطه ای که شما دستگیر شده است جو و شما را به زمین سقوط. این چیزی است که اتفاق می افتد زمانی که یک شهاب سنگ می شود یک شهاب سنگ: این تولید به اندازه کافی گرما از اصطکاک جو به سرعت رایت که ایجاد خط ما در آسمان شب است. البته سوزش در هنگام ورود دوباره آخرین چیزی که ما می خواهیم یک فضاپیما برای انجام بنابراین ما باید برای ورود در کنترل مد. ما صحبت در مورد که بعد از آن.

در حال حاضر اجازه دهید به یاد داشته باشید که اگر ما به اندازه کافی سریع به صورت افقی و ما تا پایان در مدار زمین به جای سقوط به سطح. سریعتر شما بروید بالاتر بروید. آهسته تر شما بروید پایین تر می روید (تا زمانی که شما سقوط از مدار و دستگیر شده توسط این سیاره جو). این اصول مداری حرکت (یا مکانیک). که با تصویر ذهنی شما می توانید درک و تقریبا هر چیز دیگری ما صحبت در مورد زمانی که آن را می آید به شاتل فضایی را در مسیر.

برای رسیدن شاتل به مدار شما را مجبور به انجام دو چیز است: آن را از جو و سرعت بخشیدن به آن را به سرعت مداری. در ساده ترین شرایط, برای اولین بار بخشی از آن انجام شده است با بوسترهاي سوخت جامد (SRBs). این دو هیولا به اندازه کافی انرژی به زیر شیروانی قرار دادن کل شاتل پشته تا ارتفاع که در آن هوا آنقدر نازک به عنوان قابل اغماض است. آنها این در فقط یک کمی بیش از دو دقیقه است. هر SRB قرار داده و از حدود 3 میلیون پوند تراست برای مجموع 6 میلیون پوند است. با مقایسه این سه موتور اصلی شاتل کمک یکی دیگر از نیم میلیون پوند تراست در هر صورت در مجموع 1.5 میلیون پوند—بسیار کوچکتر بخشی از نیروی کلی موجود در پرتاب. نه ناچیز اما هنوز این SRBs تحت سلطه در طول آنچه که ما به عنوان مرحله اول است.

زمانی که SRBs کاهش یافته است این خودرو بود که در آن هوا بود و نه یک عامل واقعی بود اما تنها چند هزار فوت در هر ثانیه به صورت افقی. آن را در حال حاضر از موتورهای اصلی برای سرعت بخشیدن همیشه روشن پشته (مدارگرد و خارجی مخزن) به سحر و جادو که تعدادی از 25000 فوت در هر ثانیه می توانید آن را به ماندن در مدار. که “همیشه روشن” بخش مهم است—همانطور که شما سوزاندن سوخت شما سبک تر اما با ثابت محوری (در حدود 1.5 میلیون پوند به یاد داشته باشید؟) شما در حال رفتن برای سرعت بخشیدن به سرعت بیشتر. این یک نتیجه از نیوتن قانون اساسی حرکت—اگر نیروی باقی می ماند همان و جرم کاهش شتاب بالا می رود! در حال حاضر مدارگرد طراحی شده برای حداکثر شتاب از سه برابر نیروی گرانش (3 Gs). یک “گرم” است که در حدود 32 فوت در ثانیه در هر ثانیه تا 3 Gs فقط حدود 100 فوت در ثانیه در هر ثانیه—شما واقعا به دست آوردن سرعت سریع! هنگامی که شتاب رسیده که نقطه تنها چیزی که شما می توانید انجام دهید برای نگه داشتن از بیش تاکید خودرو به دریچه گاز موتور عقب و این چیزی است که ما انجام داد. در دو دقیقه یا بیشتر throttles خواهد دوباره به مطمئن شوید که ما نمی شکستن هر چیزی.

در ساده ترین شرایط و زمانی که مورد نظر شما رسید به سرعت به, مدار شما بسته کردن موتور و coasted به مدار. آن را برای تلفن های موبایل ساده—اما آن نیست. بیایید کشش دانش ما از مکانیک مداری کمی. بیایید فرض کنیم که شما در یک مدار دایره ای—همان ارتفاع از سطح زمین در تمام نقاط مدار است. اگر شما تصمیم می گیرید که شما می خواهید برای رفتن بیشتر و سپس شما باید به سرعت خود را افزایش دهد. این انجام شده است با رانش رویداد شناخته شده به عنوان “انجام سوختگی” از آنجا که ما محوری با شلیک—سوزاندن—موتور. اگر شما چپ نگاه کردن و اجازه می دهد خود را به تقریبی انجام سوختگی برای افزایش سرعت خود را با 1 پا در هر ثانیه را افزایش می دهد خود را در ارتفاع حدود نیم مایل است. که یک لحظه به دست آوردن آنچه شما در واقع انجام این کار این است که خودتان رانندگی سربالایی تا زمانی که شما رسیدن به جدید که ارتفاع آن شما خواهد شد هنگامی که شما در نیمه راه در سراسر زمین است. اما شما نمی خواهد باقی می ماند وجود دارد. فکر می کنم از مسیر بالستیک که یک توپ را می گیرد هنگامی که شما آن را پرتاب—این اولین افزایش در ارتفاع و سپس گرانش آن را می کشد و پس از آن پایین می آید دوباره. همان چیزی که اتفاق می افتد هنگامی که شما افزایش مدارگرد سرعت آن را دشوار به ارتفاع اما در نهایت می آید و به جایی که از آن آغاز شده…راست به ارتفاع که در آن شما افزایش سرعت. بسیار اتفاق می افتد که شما در رسیدن به جدید خود را در ارتفاع نیمه راه در سراسر جهان, و سپس شما خواهید بود به جایی که شما آغاز شده زمانی که شما کامل مدار. آن را ادامه خواهد داد و در این مسیر بیضوی تا زمانی که شما اجازه دهید آن را.

اما اگر ما می خواهیم به منظور بالا بردن مدار تمام راه را در اطراف ما به سادگی می تواند رانش دوباره با همان مقدار زمانی که ما رسیدن به ارتفاع جدید (به عنوان اوج). ما را مطرح کرده اند ما ارتفاع در نقطه شروع با یک نیم مایل را به عنوان به خوبی به این معنی خواهد بود که ما در یک مدار دایره ای نیم مایل بالاتر از زمانی که ما شروع به جفت می سوزد. ما همچنین افزایش سرعت ما 2 پا هر ثانیه در کل.

ریاضی واقعا مناسب است اگر شما در حال تلاش برای انجام آن را در سر خود را—اگر شما می خواهید برای بالا بردن مدار 10 مایل شما به سادگی رایت 20 فوت در ثانیه (فریم در ثانیه) در ابتدا و سپس یکی دیگر از 20 فریم در ثانیه در اوج و voila—شما در یک مدار دایره ای 10 مایل بالاتر و آن را به شما هزینه کل سرعت تغییر (به عنوان delta V) از 40 فریم در ثانیه. افزایش و کاهش این مدار این است که چگونه شما اجرای یک قرار ملاقات گذاشتن. اما در حال حاضر این مهم است که ما را دریافت کنید و پس از آن می دانم که چگونه به خارج شدن از مدار.

بیایید نگاهی به در پایان از راه اندازی اولیه. ما وجود دارد ، thrusting هر سه موتور اصلی و تسریع در 100 فوت در ثانیه در هر ثانیه. دانستن آنچه که ما در حال حاضر می دانم که در مورد مکانیک سیالات, ما می دانیم که برای هر ثانیه ما رایت موتورهای اصلی در این مرحله ما در حال بالا بردن مداری در ارتفاع 50 مایل در زمانی که ما در سراسر این سیاره است. ما نیاز به حدود 100 مایل از ارتفاع به قابل اعتماد اقامت در خارج از اتمسفر—در نظر گرفتن آن حداقل امن ارتفاع ما می خواهیم برای پایان دادن به در. ایستگاه فضایی بین المللی در ارتفاع حدود 200 مایل تلسکوپ فضایی هابل در حدود 350. مدارگرد زندگی در ارتفاع گروه بین 100 مایل و 350 کیلومتر—تفاوت فقط 250 مایل است. از نظر مداری, فرو کردن سرعت است که فقط پنج ثانیه از زمان سوختگی.

کامل صعود از سکوی پرتاب به موتور اصلی قطع (مکو) حدود هشت و نیم دقیقه یا حدود 510 ثانیه است. مداری در ارتفاع محدوده از خودرو که به معنای قطع خواهد بود به علاوه یا منهای پنج ثانیه است که درصد بسیار کمی از که مجموع زمان سوختگی. آن را از دست 1 درصد بودند و ما هر کدام در مدار و یا ما راه بیش از حد بالا بدون به اندازه کافی thrusting قابلیت circularize مدار—و یا به خانه. بنابراین مکو حیاتی بود—شما تا به حال زمان آن را دقیقا در سمت راست برای گرفتن دقیقا به مدار شما می خواستم و از نظر ما دقیق می شود در عرض چند مایل است.

درست است ؟ منظورم پرتاب سوئیچ در زمان مناسب به قطع, موتور, و شما آن را ساخته شده است. خوب این که ساده نیست چرا که شما نه تنها خاموش کردن یک موتور است که قرار دادن یک و نیم میلیون پوند تراست. آن را نشانی از رفتن نیست از کامل محوری به صفر در یک لحظه آن تهوع ، هر موتور تهوع کمی متفاوت, بنابراین شما نیاز به دانستن دقیق خاموش کردن ویژگی های هر موتور. شما می توانید اندازه گیری این ویژگی ها در یک آزمون ایستادن روی زمین و سپس استفاده از این اطلاعات به شکل از زمانی که به فرمان موتورهای خاموش در کسری از ثانیه به طوری که شما را تا پایان با دقیقا مقدار محوری شما نیاز به در نهایت به هدف در ارتفاع. هنگامی که شما را در صدها نفر از متغیرهای درگیر, شما به سرعت متوجه است که آن را به بسیاری از مردم هوشمند به این شکل از. وجود دارد مقدار زیادی از مهندسین و فیزیک بچه ها که هستند به اندازه کافی هوشمند به مدل آن را و آمد تا با پاسخ درست است. در اولین موشک پرواز راه بازگشت به جیوه آنها خوشحال بودند فقط به می دانم که آنها می خواهم از آن ساخته شده به مدار. در آپولو و شاتل دوره ما نیاز به کنترل دقیق که در آن ما در حال رفتن به پایان و جمع آوری موشک تجربه پرواز ساخته شده است که ممکن است.

در حال حاضر کسانی که پس از نزدیک در حال حاضر نمیفهمد که پروازهای فضایی بسیار پیچیده تر از این است. به یاد بیاورید مبانی مکانیک سیالات بیاد که چه می رود باید پایین آمده است. اگر ما خودمان را محکم از زمین به مداری در ارتفاع می گویند 200 مایل هستند و ما در اوج است. مانند پرتاب یک توپ به هوا, ما در حال رفتن به آینده را به ما شروع ارتفاع. این اتفاق می افتد هنگامی که ما تمام راه را در اطراف زمین است. Nitty ریگ دار است که ما نیاز به انجام برخی از شکل دادن به مسیر مطمئن شوید که ما در حال رفتن به تمام راه را به پایین به زمین. به یاد داشته باشید ما نیاز به سفر به صورت افقی در بالا و سرعت به اندازه کافی به طوری که ما نمی سقوط به سطح. اگر ما واقعا می خواهید برای پایان دادن به در یک مدار دایره ای (و نه بیضی), ما نیاز به انجام یک رایت در مورد نیمه راه در سراسر این سیاره است. از آنجایی که ما در اطراف این سیاره در دقیقه نود به این معنی است که چهل و پنج دقیقه پس از پرتاب ما نیاز به انجام است که سوزاندن و ما نمی توانیم با استفاده از موتور اصلی به آن را انجام دهد. که برای ما تبدیل به ما Orbital Maneuvering System (OMS) در موتورهای.

از OMS موتورهای نصب شده در غلاف در عقب بالا گوشه Orbiter. وجود دارد دو نفر از آنها و هر یک از تولید حدود 8000 پوند تراست. شما می توانید رایت آنها را با هم یا به صورت جداگانه بسته به چه مقدار محوری شما نیاز دارید و چگونه بطور عالی یا ظریف یا شما می خواهید برای مدیریت سرعت نهایی. این موتور سوختگی سوخت ذخیره شده در خود را غلاف همان نوع سوخت و اکسیدایزر مورد استفاده برای نگرش کنترل جت—در واقع این مخازن برای OMS و واکنش Control System (RCS) جنگنده می تواند به اشتراک گذاشته شود (یا به هم پیوسته) بین دو سیستم اگر نیاز بود. هنگامی که شما خاموش کردن موتور اصلی و jettisoned بزرگ خارجی مخزن (حدود هشت و نیم دقیقه به پرواز) از OMS و RCS همه است که شما باید. چون این موتور خیلی کوچکتر از موتورهای اصلی در نظر محوری شما باید برای سوزاندن آنها دیگر به همان مقدار از سرعت تغییر—در واقع شتاب در دسترس از OMS موتور است که به سختی قابل توجه در داخل خودرو.

اما برگردیم به circularizing مدار. در ساده ترین شرایط, زمانی که شما در نیمه راه در سراسر زمین از راه اندازی سایت (بیش از اقیانوس هند هنگام پرتاب از مرکز فضایی کندی) شما نقطه خود را در جهت محوری جلوتر و سپس سوزاندن OMS موتور برای اضافه کردن سرعت است که شما نیاز دارید. می توان آن را در محله از 100 فوت در ثانیه و یا بیشتر است. در اولین شاتل پرواز ما خوشحال بودند که برای دیدن این کار ما را در مدار—بعد از آن ما را آموخته بود و به اندازه کافی در مورد مسیر شکل گیری و رایت بار است که ما خیلی ناراضی اگر ما از دست رفته ما پارامترهای مداری با بیش از یک زن و شوهر مایل است. ما با استفاده از زمین و فضا ردیابی برای تایید این مدار ما نیاز به در اضافه می کنیم و آنچه که ما آموخته است که به برنامه ریزی برای هر پرواز تا ما شد بسیار خوب در قرار دادن مدارگرد دقیقا همان جایی که ما می خواستیم آن را به.

هنگامی که شما از آن ساخته شده به مدار تغییر است که مدار به سادگی یک ماده از اضافه کردن یا کم کردن سرعت با اضافه کردن سرعت با سوزاندن و یا مصرف آن را دور (شما که توسط کدکن عقب). زمانی که شما می خواستم به خانه شما نیاز به رانش به عقب. که به نام رتروگراد. این جایی است که ما اصطلاح retrofire, که انجام شد در اوایل سال از سفر به فضا با retrorockets. عقب مانده تراست طول می کشد تا زمانی که شما کم کردن سرعت وسیله نقلیه به اندازه کافی به آن پایین تر از حضیض به حدود 80 مایل است که در آن شما مطمئن باشید که اسیر جو است. اگر شما کاهش سرعت بیش از حد شما پایین تر از حضیض بیش از حد و این بدان معناست که شما وارد فضای بیش از حد به شدت. خیلی تند از ورود بدان معنی است که شما کاستن سرعت بیش از حد و باید برای دفع انرژی مداری خود را در یک مقدار کوتاه از زمان است که بدان معنی است که شما دریافت می کنید حرارت بسیار بالاتر بر روی پوست و شما رایت کردن. کمی بیش از حد سرعت را تغییر دهید به این معنی است که شما وارد جو در بیش از حد کم عمق از یک زاویه و شما به طور موثر می تواند جست و خیز کردن سطح آن بسیار به عنوان یک سنگ پرش کردن یک برکه. مشکل با یک جست و خیز است که شما اسکراب کردن سرعت که باعث می شود شما آهسته تر تا شما قطره را به فضای بیشتر شدت بار دوم و در نهایت شما را تا پایان با آن شیب تند ورود دوباره و رایت کردن—مرتب کردن بر اساس چه کسانی سنگ همیشه قطره به آب و غرق. در حال حاضر شما می توانید ببینید که به همراه مدارگرد خانه از 200 مایل مدار شما نیاز به رها کردن حضیض (پایین نقطه از مدار) در حدود 120 مایل (200 منهای 80) و برای انجام این کار, شما نیاز به آن را در حدود 240 فوت در هر ثانیه. اگر شما پر مدارگرد مخازن قبل از راه اندازی و سپس شما تا به حال حدود 600 فوت در ثانیه کل مداری مانور قابلیت (کل delta V) است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد در طول ماموریت—برای بالا بردن و پایین مدار. کلید ماموریت برنامه ریزی و اجرای به استفاده از آن delta V عاقلانه است.

در این مقاله: ضربه زدن کتاب hittingthebooks, فضا, شاتل فضایی, مکانیک سیالات, paul رنگ شاتل, هوستون, hachette book group, ویژگی فردا
همه محصولات توصیه شده توسط Engadget انتخاب شده توسط تیم تحریریه مستقل از شرکت مادر. برخی از داستان های ما شامل لینک های وابسته. اگر شما خرید چیزی را از طریق یکی از این لینک ها ممکن است ما کسب یک کمیسیون های وابسته.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>