قیمت روز خودرو خارجی جزو مواردی است که همه ‌روزه در موتورهای جستجو توسط کاربران سرچ می‌شود. خیلی‌ها به دنبال پیدا کردن آخرین قیمت یک خودروی خارجی در بازار دست‌دوم هستند؛ اما اگر شما هم این جستجو را انجام داده باشید، متوجه شده‌اید که قیمت یک خودروی مشخص، می‌تواند بازه بسیار گسترده‌ای داشته باشد. به ‌عنوان ‌مثال ممکن است برای یک خودرو، بازه قیمتی بین 800 میلیون تومان تا 1 میلیارد را پیدا کنید. به همین دلیل مشخص است که قیمت‌گذاری خودرو به‌خصوص خودروهای خارجی کار ساده‌ای نیست و تحت تأثیر چندین عامل مختلف قرار می‌گیرد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی
قیمت روز خودرو به چه معنی است؟

قیمت روز خودرو خارجی به این معنی است که هر خودرو بعد از خروج از کارخانه و زمانی که شروع به کار می‌کند، در هر زمان از عمر خودش، با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، به چه قیمتی ارزش‌گذاری می‌شود. منظور از ویژگی‌ها این است که خودرو موردنظر به چه میزان کارکرده است، آیا دچار تصادف شده یا نه و به‌طورکلی خودروی تمیزی به‌حساب می‌آید؟ کارشناسان با توجه به این موارد و عوامل دیگر، قیمت روز خودرو را محاسبه می‌کنند. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم که می‌توانند سرنوشت یک خودرو را ازنظر قیمتی به‌طورکلی عوض کنند.

1. گذشت زمان
وقتی خودرو برای چند متر شروع به حرکت کرد، دیگر صفر کیلومتر محسوب نمی‌شود و به زمره خودروهای کارکرده یا دست‌دوم می‌پیوندد؛ بنابراین قیمت‌گذاری آن دیگر در دستان کارخانه تولید کننده نیست. بلکه ویژگی‌های خودرو و تب و تاب بازار خودروهای دست‌دوم می‌تواند ارزش آن را در طول زمان تحت تأثیر قرار دهد. مثلا با افزایش یکباره قیمت‌ها، یک خودرو ممکن است بعد از خروج از کارخانه و حتی با گذشت چندین سال کارکرد، قیمت بیشتری نسبت به روز اول خود پیدا کند؛ که البته در ایران با این پدیده به خوبی آشنایی داریم! اما به‌طور نرمال، خودروها هر چه بیشتر زمان می‌گذرد، ارزش کمتری پیدا می‌کنند. به‌طورکلی سن خودروی خارجی را در سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند:
– زیر یک سال
– یک تا پنج سال
– بیشتر از پنج سال
در دسته اول، خودروها معمولا کمتر از 5 درصد دچار افت قیمت می‌شوند. البته این به شرطی است که خودرو دچار سانحه و آسیب نشده باشد. در دسته دوم، خودرو ممکن است تا 20 درصد هم کاهش قیمت را تجربه کند؛ اما زمانی که پنج سال از عمر آن گذشت، میزان افت ارزش آن شیب ملایم‌تری به خود می‌گیرد و معمولا بین 15 تا حداکثر 25 درصد از ارزش آن کاسته می‌شود.

2. میزان مصرف سوخت
خودروهایی که مصرف سوخت کمتری داشته باشند، همیشه این شانس را دارند که در بازار خرید و فروش مورد توجه قرار بگیرند. این خودروها در طول زمان ارزش خود را کمتر از دست می دهند چرا که ازنظر مصرف سوخت خودروی اقتصادی‌تری به‌حساب می‌آیند. جالب است بدانید که خودروهای هیبریدی که به صورت برقی کار می‌کنند، معمولا بیشتر از خودروهای معمولی دچار افت قیمت می‌شوند.

آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی

همواره گفته می‌شود که تعیین قیمت روز خودرو خارجی تحت تأثیر چندین عامل است که به‌طور زنجیره وار به یکدیگر وابسته شده‌اند؛ مثلا دو خودرو ازنظر میزان کارکرد و سال تولید با یکدیگر مشابه هستند، اما یکی دچار تصادف شده است و دیگری کاملاً سالم است؛ اما ممکن است خودروی تصادفی نسبت به مدل دیگر، کمتر دچار افت قیمت شود. اینجا است که میزان محبوبیت و جو روانی مثبت نسبت به یک خودروی خاص، تأثیر خودش را می‌گذارد و باعث می‌شود که حتی در شرایط نامناسب هم یک خودرو همچنان در بورس باقی بماند.

سایت ترجمه مقاله


آموزش سئو