با قرار گرفتن خودرو در یک شیب صعودی قیمت، بسیاری از افراد توان خرید یک خودروی صفر کیلومتر را ندارند و به ناچار به سمت خودروهای کارکرده گرایش پیدا کرده‌اند. البته خرید ماشین دست دوم مزیت‌ها و به ویژه بهره اقتصادی زیادی دارد؛ اما اگر در انجام این معاملات با نا‌آگاهی قدم بر دارید، ممکن است در دام بسیاری از کلاهبرداران گیر بیفتید. افراد متقلبی که قطعات سالم خودرو را عوض می‌کنند و با جایگذاری قطعات معیوب جان و مال شما را به خطر می‌اندازند. بنابراین مشورت با افراد خبره و کارشناسی خودرو در هنگام انجام معامله، از موارد مهمی است که حتما باید انجام شود. این کار باعث می‌شود که فریب سود جویان و کلاهبرداران را نخورید و یک خودرو را با ارزش خرید واقعی آن بخرید. در ادامه مطلب از همراه مکانیک سعی داریم تجربیات و اطلاعات خود را درباره نقص‌های احتمالی خودرو دست دوم، در اختیار شما قرار دهیم.

سقف و شاسی را چک کنید

هنگام بررسی خودرو حتما به سقف ماشین توجه کنید. تعمیر سقف کار آسانی نیست و هر چقدر هم که یک صافکار ماهرانه عمل کند بازهم موج‌هایی روی سقف دیده می‌شود. این موضوع می‌تواند نشانه‌ی چپی بودن خودرو باشد. اگر تشخیص از روی سقف برای شما آسان نبود، به ستون‌های ماشین نگاه کنید. ستون‌های‌ ماشین اصلا تعویض نمی‌شوند و صافکاری آن‌ها بسیار مشکل است. در این مرحله از کارشناسی خودرو است که به سراغ بررسی شاسی می‌رویم. شاسی‌ها در اثر تصادف شدید یا چپ کردن، از تنظیم خارج می‌شوند. بنابراین به شاسی کشی نیاز دارند که البته شاسی کشی هم قدرت قبل از تصادف را به خودرو برنمی‌گرداند.

بررسی ظاهر و رنگ خودرو

ظاهر خودرو جزء اولین مواردی است که هنگام خرید خودرو، توجه شما را به خود جلب می‌کند. اما باید مشخص شود که رنگ خودرو فابریک کارخانه است و یا این که مجددا صافکاری و رنگ شده است. بررسی رنگ خودرو به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. با وجود نور شدید در نمایشگاههای ماشین، تشخیص رنگ شدگی اصلا آسان نیست. به لطف پیشرفت فناوری امروزه این کار با دستگاه‌های دیجیتالی تست رنگ صورت می‌گیرد. در فرایند کارشناسی خودرو، بررسی گلگیر، درها و کاپوت ماشین را از قلم نیندازید. آسیب این بخش‌ها، نشانه‌های تصادفی بودن و کاهش دهنده ارزش خودرو هستند.

از سلامت لاستیک‌ها اطمینان پیدا کنید

سلامت لاستیک‌ها و درصد ساییدگی آن‌ها از دیگر مواردی است که هنگام بررسی وضعیت یک خودرو مد نظر قرار داده می‌شود. ایمنی یک ماشین با سلامت لاستیک‌های آن مرتبط است. این قطعه باید در شرایط مناسب دمایی نگهداری شود تا طول عمر مناسبی داشته باشد. یکی از مواردی که در کارشناسی خودرو صورت می‌گیرد این است که لاستیک‌های کهنه و غیر استاندارد با تایرهای سالم تعویض نشده باشند و سطح ساییدگی آن‌ها استاندارد باشد.

بررسی خودرو از لحاظ فنی

نقص فنی ماشین جان و مال شما را تهدید می‌کند. بهتر است در بررسی سلامت فنی خودرو، از یک کارشناس قابل اعتماد خودرو یاری بگیرید. برای مشخص شدن مشکلات فنی خودرو، لازم است که خودرو حتما تست شود. در تست خودرو می‌توان از فرمان پذیری خوب، عملکرد مناسب در پیچ‌ها و دست اندازها و نیز موارد مهمی مانند اینها اطمینان پیدا کرد. برای بررسی بخش فنی خودرو باید ترمز دستی، سیستم ترمز، سیستم برقی، روغن کاری خودرو و موتور مورد بررسی قرار بگیرند.

به کیلومتر شمار اعتماد نکنید

بعضی از فروشندگان و بنگاه داران با دستکاری کیلومتر کارکرد ماشین، سعی در گران‌تر فروختن خودروی خود دارند. تشخیص دستکاری این قسمت کار آسانی نیست و تنها افرد آگاه و خبره می‌توانند کیلومتر واقعی ماشین را تشخیص دهند. این افراد معمولا این کار را با دقت به چرم صندلی، روکش فرمان، پیچ‌های موتور خودرو و مواردی مانند این‌ها که به چشم افراد عادی نمی‌آیند، انجام می‌دهند.

تمام آپشن‌های خودرو را بررسی کنید

شما بابت تمام اظهارات فروشنده پول پرداخت می‌کنید. بنابراین توقع دارید که این آپشن‌ها تمامی انتظارات شما را بر آورده کنند. بنابراین هنگام خرید خودرو نباید جای هیچ ابهامی باقی گذاشته شود. مطمئن شوید تمامی گفته‌های فروشنده درست است و عملکرد همه آپشن‌ها به خوبی انجام می‌شود. به هر حال شما بتوجه داشته باشید که بسیاری از آپشن‌ها ممکن است از کار افتاده باشند و هزینه تعمیر آن به گردن شما بیفتد. از ابتدایی‌ترین موارد مانند کولر و بخاری شروع کنید و از کیفیت کولر و گاز کولر هم اطمینان حاصل کنید. تمامی روپوش‌های صندلی و فرمان، عملکرد دستگیره‌های 4 در، آب پاش و برف پاک کن، سیستم صوتی و تصویری، و حتی چراغ‌های ترمز و کناری خودرو را بررسی کنید. در صورت وجود دوربین عقب از سلامت آن اطمینان پیدا کنید.

سخن آخر

کارشناسی خودرو حلقه گم‌شده معاملات بازار خودرو ایران است که در زمان خرید خودرو دست دوم یا کارکرده می‌تواند ناجی سرمایه شما باشد. ۷۲٪ خودروهای دست دوم دارای حداقل یک مشکل فنی یا بدنه هستند، پس اگر خوب حواس خود را جمع نکنید و کارشناسی خودرو را توسط یک متخصص انجام ندهید، ممکن است بخش قابل‌توجهی از سرمایه خود را از دست بدهید.

شما می‌توانید تیم حرفه ای همراه مکانیک را در هر کجا و هر زمان به یاری بخواهید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. همچنین با مراجعه به سایت همراه مکانیک، به امکانات خرید ماشین‌های دست دوم با قیمت‌های کارشناسی شده و نیز ارزش‌گذاری دقیق خودرو با توجه به نواقص ماشین، دسترسی پیدا می‌کنید.

سایت ترجمه مقاله