منیزیم فلز سبک غیر آهنی

 فلزات غیر آهنی به 2 دسته بزرگ سنگین و غیر سنگین تقسیم بندی می شوند که هرکدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند  

 

 

فلزات سبک دارای خطرات کمتری برای محیط زیستو انسان هستند یکی از آن ها منیزیم است  

  

  

تعریف  

 

منیزیم یک عنصر شیمیایی با نماد Mg و عدد اتمی 12 است. این ماده جامد خاکستری براق است که شباهت ظاهری زیادی به پنج عنصر دیگر در ستون دوم (گروه 2 یا فلزات قلیایی) جدول تناوبی دارد: همه عناصر گروه 2 دارای پیکربندی الکترون یکسان در پوسته الکترون بیرونی و ساختار بلوری مشابه هستند. 

 

  

 

این عنصر در ستاره های بزرگ و پیر از جمع شدن متوالی سه هسته هلیوم به یک هسته کربن تولید می شود. وقتی چنین ستاره هایی به عنوان ابرنواختر منفجر می شوند ، بیشتر منیزیم به محیط بین ستاره ای خارج می شود و در آنجا می تواند در سیستم های جدید ستاره ای بازیافت شود. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین است و چهارمین عنصر رایج در زمین (پس از آهن ، اکسیژن و سیلیسیم) است که 13٪ از جرم سیاره و بخش بزرگی از گوشته سیاره را تشکیل می دهد. این سومین عنصر فراوان است که بعد از سدیم و کلر در آب دریا حل می شود.  

 

  

  

منیزیم به طور طبیعی فقط در ترکیب با عناصر دیگر رخ می دهد ، جایی که به طور مداوم حالت اکسیداسیون 2+ دارد. عنصر آزاد (فلز) می تواند به صورت مصنوعی تولید شود و بسیار واکنش پذیر است (اگرچه در جو به زودی در لایه نازکی از اکسید پوشانده می شود که تا حدی واکنش را مهار می کند – انفعال را ببینید). این فلز آزاد با یک نور سفید درخشان مشخص می سوزد. این فلز اکنون عمدتا از طریق الکترولیز نمکهای منیزیم حاصل از آب نمک بدست می آید و در درجه اول به عنوان یک جز component در آلیاژهای آلومینیوم – منیزیم ، که بعضاً مگنالیوم یا منیزیم نامیده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. منیزیم چگالی کمتری نسبت به آلومینیوم دارد و آلیاژ آن به دلیل ترکیب سبکی و استحکام مورد توجه قرار می گیرد. 

 

  

  

این عنصر یازدهمین عنصر فراوانی است که از نظر جرم در بدن انسان وجود دارد و برای همه سلولها و حدود 300 آنزیم ضروری است.  یون های منیزیم با ترکیبات پلی فسفات مانند ATP ، DNA و RNA برهم کنش دارند. صدها آنزیم برای عملکرد به یون های منیزیم نیاز دارند. از ترکیبات منیزیم به عنوان داروهای ملین رایج ، ضد اسیدها (به عنوان مثال ، شیر منیزیا) و تثبیت تحریک عصبی غیرطبیعی یا اسپاسم رگ های خونی در شرایطی مانند اکلامپسی استفاده می شود. 

 

   

 

مشخصات فیزیکی 

 

منیزیم مقدماتی یک فلز سبک سفید و خاکستری است ، چگالی دو سوم آلومینیوم است. منیزیم کمترین ذوب (923 K (1202 درجه فارنهایت)) و کمترین نقطه جوش 1،363 K (1،994 درجه فارنهایت) از بین تمام فلزات قلیایی زمین است. 

  

 

منیزیم پلی کریستالی خالص شکننده است و به راحتی در امتداد نوارهای برشی شکستگی می یابد. وقتی با مقدار کمی از فلزات دیگر مانند 1٪ آلومینیوم آلیاژ شود ، شکل پذیری آن بسیار بیشتر می شود. انعطاف پذیری منیزیم پلی کریستالی همچنین می تواند با کاهش اندازه دانه آن تا حدود قابل توجهی بهبود یابد. 1 میکرون یا کمتر